- Budynek SQUARE ul. Partyzantów 46/406 81-423 Gdynia IV Piętro
- +48 536 576 100
- biuro@rta.legal
Uproszczona procedura połączenia spółek
Uproszczona procedura połączenia spółek
Uproszczone procedury łączenia się spółek kapitałowych mają na celu rezygnację z szeregu obligatoryjnych elementów, tym samym ułatwiając i przyspieszając proces łączeniowy. Przy wykorzystaniu tych procedur spółki kapitałowe mogą zmienić strukturę właścicielską, zastosować inne zasady opodatkowania, wprowadzić nowy model zarządzania korporacyjnego lub wzmocnić swoją pozycję na rynku.
W procedurze uproszczonego połączenia spółek istnieją trzy konfiguracje, w których taka forma połączenia jest możliwa:
Przy przejęciu spółki zależnej przez spółkę dominującą można skorzystać z poniżej wymienionych ułatwień, o ile spełnione są określone warunki. Konkretnie, jeśli spółka przejmująca nie jest spółką publiczną i posiada udziały lub akcje o łącznej wartości nominalnej stanowiącej co najmniej 90%, ale mniej niż 100% kapitału zakładowego spółki przejmowanej.
Zakres ułatwień:
Brak konieczności podejmowania uchwały o połączeniu przez spółkę przejmującą (wystarczy podjęcie takiej uchwały w spółce przejmowanej). Jednakże, wspólnik spółki przejmującej, reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego, może domagać się zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników albo nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w celu powzięcia uchwały.
W tym przypadku spółka-matka przejmuje swoją jednoosobową spółkę-córkę. Innymi słowy, spółka przejmująca będąca jedynym wspólnikiem/akcjonariuszem spółki przejmowanej, dokonuje przejęcia swojej jednoosobowej spółki. W tej konfiguracji ułatwienia będą podobne jak w przypadku przejęcia spółki zależnej przez spółkę dominującą.
Ułatwienia, z których można skorzystać:
Procedura uproszczona w takim trybie jest dostępna dla spółek z o.o., których wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. Wszystkie spółki objęte tą procedurą muszą łącznie posiadać nie więcej niż 10 wspólników. Jeśli ta sama osoba jest wspólnikiem w dwóch spółkach, powinno się ją uwzględniać dwukrotnie. Ten zapis dotyczy całego procesu połączenia i obowiązuje przez całe postępowanie łączeniowe.
Ułatwienia, które można uzyskać w ramach uproszczonego łączenia spółek z o.o., obejmują:
W przeciwieństwie do poprzednich dwóch konfiguracji, procedura uproszczona dla małych spółek z o.o. dotyczy nie tylko łączenia przez przejęcie, ale również tworzenia nowej spółki poprzez zawiązanie. Ponadto istnieje również możliwość łączenia się więcej niż dwóch spółek z o.o. w tym trybie.
Przeprowadzenie procedury uproszczonej w tej konfiguracji nie będzie możliwe, jeśli sprzeciwi się temu nawet jeden ze wspólników. Wspólnik może zgłosić swój sprzeciw w terminie miesiąca od zgłoszenia planu połączenia do KRS.
Celem uproszczonych procedur połączenia spółek kapitałowych jest usprawnienie działania rynku kapitałowego oraz zachęcanie do restrukturyzacji przedsiębiorstw. Dzięki nim możliwe jest szybsze i mniej skomplikowane łączenie spółek, co sprzyja rozwojowi i innowacjom w biznesie. Przedsiębiorcy zyskują większą elastyczność i ułatwione warunki realizacji strategii rozwoju swoich firm.
NAPISZ DO NAS, ABY BEZPŁATNIE SKONSULTOWAĆ SWÓJ PROBLEM
Uzupełnij formularz kontaktowy i daj nam znać jaki masz problem, a my odezwiemy się do Ciebie i ustalimy, czy możemy Ci pomóc.
Po wypełnieniu formularza skontaktujemy się w przeciągu 24 h i umówimy termin 15 minutowej, darmowej konsultacji telefonicznej, w trakcie której będziesz mieć możliwość omówienia swojego problemu z jednym z naszych adwokatów.
DZIĘKUJEMY ZA PRZESŁANIE ZAPYTANIA