- Budynek SQUARE ul. Partyzantów 46/406 81-423 Gdynia IV Piętro
- +48 536 576 100
- biuro@adwokatdlabiznesu.pl
Fundacja rodzinna – jak ją założyć i jakie daje korzyści [SUKCESJA]
Fundacja rodzinna – jak ją założyć i jakie daje korzyści [SUKCESJA]
Interesuje Cię temat sukcesji? Chcesz zabezpieczyć swój majątek dla przyszłych pokoleń? Właściwym rozwiązaniem może być dla Ciebie fundacja rodzinna. Sprawdź nasz artykuł w tym temacie i wysłuchaj podcastu.
W takiej istotne będzie w jakim stopniu każdy z fundatorów przyczynił się do jej majątku. Jeśli fundator będący w grupie zerowej z beneficjentem przekazał na rzecz fundacji 30% majątku, a drugi – będący z beneficjentem w 1 grupie podatkowej, 70%. W takim wypadku 30% wypłaty będzie zwolnione z podatku, a 70% będzie objęte 10% PIT.
Nie. Może to być dowolny majątek o takiej wartości. Warto jednak zwrócić uwagę na sposób wyceny w przypadku składników majątku, których wartość może się znacząco różnić, w zależności od tego sposobu.
Fundacja rodzinna to podmiot powoływany przez fundatora, który zobowiązuje się do świadczenia określonych świadczeń na rzecz beneficjentów.
Fundacje rodzinne stanowią rozwiązanie umożliwiające sprawną i kompleksową realizację procesów sukcesyjnych w firmach rodzinnych.
Wprowadzenie firmy rodzinnej do fundacji rodzinnej umożliwia zachowanie jej rodzinnego charakteru na przestrzeni wielu pokoleń oraz zapewnia zabezpieczenie przed rozproszeniem udziałów w przyszłości.
Fundacje rodzinne są powszechnie stosowaną formą zarządzania majątkiem w krajach europejskich i cieszą się popularnością jako sposób na utrzymanie kontroli nad znaczącymi, wielopokoleniowymi przedsiębiorstwami.
Polskie firmy od dawna oczekiwały na taki mechanizm zarządzania majątkiem rodzinym. Dotychczasowa luka w tym obszarze sprawiła, że brakowało skompleksowanego narzędzia umożliwiającego efektywne planowanie procesów sukcesyjnych.
Fundacja jest atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno ze względu na zalety prawne jak i podatkowe.
Cel fundacji rodzinnych:
Fundację rodzinną można założyć, ustanawiając ją w akcie założycielskim lub w testamencie.
To pierwsze rozwiązanie umożliwia kilku fundatorom wspólny udział w fundacji.
Natomiast fundacja utworzona w testamencie może mieć wyłącznie jednego fundatora.
Proces założenia fundacji rodzinnej:
Organizacja pozarządowa prowadząca działalność pożytku publicznego.
Przykłady aktywów, które można z powodzeniem wnieść do fundacji rodzinnej, obejmują:
Podczas tworzenia fundacji rodzinnej, kluczowe jest ustalenie jasnych zasad dotyczących administracji, zarządzania oraz nadzoru nad jej funkcjonowaniem.
Organami fundacji rodzinnej są:
Z założenia fundacja rodzinna nie służy do prowadzenia działalności gospodarczej w taki sposób, w jaki służą do tego spółki prawa handlowego. Ustawodawca przewidział katalog działalności, które fundacja może prowadzić.
Prowadzenie przez fundację działalności wymienionej w poniższym katalogu jest zwolnione z podatku CIT.
Fundacja może prowadzić działania m. in. w zakresie:
Założenie fundacji rodzinnej oraz przekazanie do niej majątku nie jest obciążone opodatkowaniem.
Fundacja rodzinna będzie płacić CIT w wysokości 15%, ale zostanie on potrącony dopiero w momencie przekazywania środków beneficjentom. Warto zauważyć, że w tym przypadku nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów ani amortyzacji.
Działa to więc podobnie jak estoński CIT w spółce z o.o. – fundacja nie płaci podatku od uzyskiwanych dochodów, a opodatkowaniu podlega dopiero wypłata środków na rzecz beneficjentów.
W dalszej kolejności trzeba rozważyć, czy sami beneficjenci będą mieli obowiązek zapłacić podatek od środków uzyskanych z fundacji.
Osoby zaliczane do tzw. zerowej grupy podatkowej w relacji do fundatora będą zwolnione od podatku PIT w związku z otrzymanymi świadczeniami lub mieniem pozostawionym im do dyspozycji po rozwiązaniu fundacji rodzinnej.
Osobami przynależącymi do tej tzw. zerowej grupy podatkowej są:
Osoby zaliczone do pierwszej lub drugiej grupy podatkowej zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku od spadków i darowizn zapłacą 10% podatku PIT. Pozostali podlegać będą stawce 15% podatku PIT.
Organizacje pozarządowe będące beneficjentami podlegać będą obecnie obowiązującym zasadom opodatkowania CIT, w tym również korzystać z istniejącego zwolnienia przedmiotowego.
Fundacja rodzinna to ciekawy mechanizm, który z pewnością niesie wiele korzyści dla przedsiębiorców zainteresowanych problematyką sukcesji swojego majątku. Trzeba jednak pamiętać, że opłacalność tego rozwiązania i sukces w jego wdrożeniu będzie zależał z jednej strony od dobrego przygotowania majątku do przeniesienia go do fundacji rodzinnej, charakteru prowadzonej działalności i przede wszystkim dobrego sformułowania statutu fundacji.
Sprawdź też nasze inne materiały w temacie sukcesji:
NAPISZ DO NAS, ABY BEZPŁATNIE SKONSULTOWAĆ SWÓJ PROBLEM
Uzupełnij formularz kontaktowy i daj nam znać jaki masz problem, a my odezwiemy się do Ciebie i ustalimy, czy możemy Ci pomóc.
Po wypełnieniu formularza skontaktujemy się w przeciągu 24 h i umówimy termin 15 minutowej, darmowej konsultacji telefonicznej, w trakcie której będziesz mieć możliwość omówienia swojego problemu z jednym z naszych adwokatów.
DZIĘKUJEMY ZA PRZESŁANIE ZAPYTANIA